Polityka. bieżące komentarze, własne opinie, dygresje.
Blog > Komentarze do wpisu
Ukraina, Majdan, Tymoszenko - żenujące i niewiele wnoszące relacje.

Na Ukrainie trwa bunt spłeczny przeciwko władzy. Prawda ... tylko która prawda??? .... albo czyja prawda?

Są co najmniej 3 Ukrainy. Ukraina Zachodnia (z Lwowem), Ukraina Środkowa (z Kijowem), Ukraina Wschodnia i Południowa (np. Donieck, Odessa, Krym).

Ukraina Zachodnia .... byłe tereny monarchii Austro-Węgierskiej .... nacjonalistyczna anty-polska, anty-rosyjska. Z relacji telewizyjnych, ze słów publicystów wiemy, że masowo wspiera protesty na Majdanie. Chce do Unii Europejskiej.

Ukraina Środkowa ... rozdarta pomiędzy byciem ukraińcem a obywatelem rosyjsko języcznym. Połowa ludności jako głównego języka używa ukraińskiego, a druga rosyjskiego (tak mniej więcej). Z relacji nie do końca wiemy w jakim stopniu mieszkańcy Kijowa i "okolic" popierają protesty. Są za .... czy może sa już "bardzo" zmęczeni.

Ukraina Wschodnia i Południowa. Dominuje tu w codziennym użyciu język rosyjski. Gospodarczo i ludnościowo najważniejsza część Ukrainy, z rozbudowanym ciężkim przemysłem, enrgożernym zależnym od dostaw tanich (wciąż jeszcze w miarę tanich) paliw z Rosji. Nie wiemy w jakim stopniu ten region popiera protesty, być może jest im stanowczo przeciwny i chce zbliżenia z Rosją. .... i tak pewnie jest.

Czy Ukraina kiedykolwiek chciała wejść do Unii Europejskiej? ... ludzie ... szczególnie z zachodniej części kraju pewnie tak. Czy ukraińskie elity gospodarcze chciały? .... część być może , ale czy większość?

Ukraina rozgrywała kartę integracji (stowarzyszenia) z Unią Europejską by uzyskać jak najwięcej od Rosji. Gospodarka Ukrainy jest zależna od tanich paliw z Rosji, tam też są jej główne rynki zbytu. Ponadto wejście lub stowarzyszenie z Unią Europejską doprowadziło by do wrzenia na wschodniej Ukrainie i być może do oderwania się wchodniej i południowej Ukrainy. Być może najbardziej zainteresowani są utrzymaniem dotychczasowego status quo.

Krótko mówiąc .... Ukraina .... jest trzymana za jaja przez Rosję. Może się i trochę szarpie i kryguje .... ale to wszystko na co ją stać. 

A Tymoszenko ... no cóż gdyby , Sąd skazał ją bezprawnie to było bardzo proste. Można by wtedy krzyczeć na cały świat, że to kraj bezprawia. Ale nikt tak nie krzyczy .... znaczy z tą Tymoszenko sprawa nie jest wcale taka prosta. .... "Świat" krzyczy ... inaczej. Krzyczy, że jest biedna, że jest chora (bo się głodzi) i że .... Ukraina wejdzie do Unii jak wypuści ją za granicę.

Wypuści!!! No bo tylko tak można nazwać wysłanie jej za granicę na leczenie. DLaczego jest ona taka ważna??? Czy dlatego, że jest ważną osobą dla wielkiego kapitału? A o swoich się dba? 

Czy "Świat" tak samo upomina się o innych .... skromniejszych obywateli? .... zwykłych zjadaczy chleba?

Co dalej z Ukrainą? Trudno powiedzieć. Może piękny rozwój i świetlana przyszłość? Może marazm i/lub wrzenie? ... a może rozpad?

A polskie stanowisko, polskie relacje z Kijowa z Majdanu? ..... chciejstwo, jedyna słuszna linia, "nasza" racja stanu, .... a tak naprawdę to wojna o wpływy. .... chociaż nie powiem, że nieważna. I z gospodarczego i z politycznego i z militarnego punktu widzenia.

niedziela, 15 grudnia 2013, janmikolaj1

Polecane wpisy